انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد

ناشر کتاب های سبز

دوازده مهارت برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم زیستی

موضوع اصلی : علوم پایه

زبان کتاب : فارسی

  • نام نویسنده مستوفی زاده قلم فرسا رضا
  • نام مترجم -
  • نام انتشارات انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد
  • سال انتشار 1394
  • نوبت چاپ 1
  • شابک کتاب 9789643243265
  • جلد کتاب شومیز
  • قطع وزیری
  • وزن کتاب 360 گرم
  • تعداد صفحات 224صفحه
قیمت: 125,000 ریال

تخفیف

0 درصد

قیمت برای شما : 125,000 ریال

توضیحات کتاب

تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی علاوه بر مهارت‌های تکنیکی آزمایشگاهی و میدانی نیاز به توانایی‌های دیگری برای طراحی، اجرا و گزارش پژوهش دارد که در کم‌تر کلاسی به آن پرداخته می‌شود. هدف از نگارش این کتاب، آموزش مهارت‌های اصلی پژوهشی در طراحی، برنامه‌ریزی، مدیریت و ارائه‌ی نتایج پژوهش است، یعنی آن‌چه که یک پژوهش‌گر حرفه‌ای باید از آن برخوردار باشد. کتاب حاضر در اصل برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های علوم تجربی به ویژه علوم زیستی نوشته شده، اما راهنمایی برای پژوهش‌گران و استادان جوان نیز به شمار می‌رود. در این کتاب سعی شده است تا به زبانی ساده و دقیق و بر اساس تجربیات عملی نگارندگان در دانشگاه‌های ایران به شیوه‌ای گام به گام و خودآموز مهارت‌های مورد نیاز مخاطبان در قالب مثال‌های واقعی بازگو شود.

در ابتدای هر فصل این کتاب اهداف آموزشی فصل و در انتهای آن خلاصه‌‌ای از فصل و نکات اصلی آن آورده شده است. فصل‌‌ها به‌گونه‌‌ای تهیه شده که هر یک را به‌تنهایی می‌‌توان استفاده کرد و نیازی به خواندن پیوسته‌‌ی کتاب نیست. اما توصیه‌‌ی ما این‌است‌که یک‌بار کتاب را سریع بخوانید تا از محتوای کلی آن آگاه شوید و بار دوم بسته به نیاز خود به هر یک از فصل‌‌های مرتبط رجوع کنید. خوشبختانه این کتاب با همکاری یک عضو هیأت علمی و یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی (دکتری) نوشته ‌شده، بنابراین هر موضوع همواره از دو دیدگاه مختلف بررسی شده است. سعی در این بوده که کتاب به‌زبانی ساده، بر اساس فرهنگ و الگوی آموزش عالی ایران و با توجه به نیازهای واقعی دانشجویان تحصیلات تکمیلی برنامه‌‌ریزی و تهیه شود. موضوعات فصل‌‌های کتاب بر اساس نیازسنجی به‌عمل‌آمده در بین دانشجویان علوم زیستی دانشگاه شیراز و دانشگاه تربیت مدرس طرح‌‌ریزی شده است. مطالب کتاب نیز بر اساس تجارب عملی آموزشی و پژوهشی نگارندگان نوشته شده و محتوای فصل‌‌ها بارها در کارگاه‌‌های آموزشی دانشگاه شیراز و برخی دیگر از دانشگاه‌‌ها به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیأت علمی تدریس و به بحث گذاشته شده است.

مخاطبان این کتاب، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلیِ رشته‌‌های علوم به‌خصوص علوم زیستی مانند گروه‌‌های پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی، منابع طبیعی، بیوتکنولوژی، زیست‌‌شناسی و سایر رشته‌‌های وابسته هستند. همچنین فصل‌‌های این کتاب برای استادان جوان این رشته‌‌ها قابل‌استفاده است. در هر فصل درمورد معیارهای کیفیت مهارت‌‌های پژوهشی بحث شده است و موجب ‌‌افزایش توانایی استادان جوان در زمینه‌‌ی آموزش و ارزیابی این مهارت‌‌ها می‌‌شود، بدین‌منظور پیوستی برای راهنمایی ایشان در انتهای کتاب آمده است.

در این کتاب تا حد امکان از معادل‌‌های مصوب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران درمورد واژگان علمی استفاده شده و معادل انگلیسی یا لاتین آن‌‌ها نیز برای درک بهتر و استفاده‌‌ی دانشجویان هنگام جست‌وجوی مطلب در وبِ جهانی، در ذیل هر صفحه آورده شده است.

نظرات

برای ارسال نظر وارد سایت شوید