فوزاریوم

 بیولوژی، اکولوژی و تاکسونومی

Fusarium: Biology, Ecology and Taxonomy

تالیف دکتر حسین صارمی -چاپ اول - سال 1384- 164 صفحه - قیمت 18000 ریال- شماره 314- وزیری.

 

معرفی کتاب

قارچ فوزاریوم به عنوان یکی از مهمترین قارچهای خاکزاد و همه جا زی بوده و در همه مناطق اقلیمی دنیا از جمله در کویر و اقیانوسها یافت می شود. با توجه به وجود گونه های مختلف فوزاریوم و گسترش جهانی آن و همچنین نقش عمده‌ی آن در بخش کشاورزی، پزشکی و علوم پایه، این قارچ مورد توجه محققین مختلف دنیا قرار دارد. فوزاریوم بیماریهای مهمی را در اغلب گیاهان زراعی، باغی، جنگلی، زینتی و مرتعی به وجود می‌آورد و خسارات عمده‌ایی به این محصولات وارد می‌سازد. گونه‌های این قارچ نه تنها در گیاهان اقتصادی و استراتژیک کشور مانند گندم، برنج و ذرت آلودگی شدیدی به وجود آورده و خسارت زیادی را ایجاد می نمایند؛ بلکه بسیاری از انواع آن قادر به تولید زهرابه (مایکوتوکسین) بوده و بیمارهای مهمی را برای انسان، دام و طیور به همراه خواهند داشت.

این کتاب برآن است تا اطلاعات مناسبی در زمینه بیولوژی، اکولوژی و تاکسونومی گونه های فوزاریوم ارائه نماید. طبیعتا برای جلوگیری از حجم زیاد مطالب سعی شده است تا نکات مهم و کلیدی بیان و چنانچه موارد تشریحی مورد نیاز باشد می توان از منابع مختلفی استفاده نمود. تاکسونومی این قارچ به صورت ویژه و تخصصی مورد توجه قرار گرفته و اطلاعات دقیق و جامع ارائه گردیده است. برای شناسایی دقیق گونه‌ها از روشهای استاندارد استفاده شده است و تمامی اطلاعات بیان شده  و تصاویر قارچها حاصل نتایج تحقیقات انجام شده میباشد. با توجه به همبستگی بین نتایج حاصل از شناسایی گونه های فوزاریوم از طریق الکتروفورز و مرفولوژی، استفاده از این کتاب در تشخیص و معرفی گونه های فوزاریوم بسیار مفید می باشد.

فهرست مطالب

پیشگفتار: بیولوژی فوزاریوم

فصل اول: اکولوژی فوزاریوم

فصل دوم: محیط های کشت

فصل سوم: مراحل کشت و شناسایی قارچ

فصل چهارم: نگهداری درازمدت کشتهای فوزاریوم

فصل پنجم: مراحل جداسازی قارچ

فصل ششم: آزمایش بیماریزایی

فصل هفتم: طبقه بندی فوزاریوم

 

درباره مولف/مترجم

دكتر حسين صارمي در سال 1337 در شهرستان ملاير ( استان همدان) متولد شد . او در سال 1356 در همان شهرستان ديپلم طبيعي خود را دريافت كرد و وارد دانشكده كشاورزي دانشگاه تهران شد. در سال 1364 با رتبه اول موفق به اخذ درجه كارشناسي رشته گياهپزشكي شد و پس از دريافت كارشناسي ارشد رشته بيماريهاي گياهي از دانشگاه تربيت مدرس براي ادامه تحصيل به كشور استراليا اعزام شد . او موفق شد درجه دكتري رشته بيماريهاي گياهي ( قارچ) را از دانشگاه سيدني استراليا در سال 1375 دريافت كند. او در حال حاضر استاديار پايه 16 دانشگاه زنجان مي باشد و به تدريس دروس گوناگون گياهپزشكي در دانشگاه هاي دولتي و آزاد مي پردازد. او تاكنون مسئوليت هاي اجرايي فراواني داشته است كه از عضويت شوراي تحقيقاتي ادارات دولتي مختلف تا رياست دانشكده كشاورزي زنجان و ... از آن جمله مي باشد. او در زمينه رشته تخصصي خود نيز فعاليتهاي فراواني داشته است كه نتيجه آن چاپ و انتشار چندين مقاله و كتاب مي باشد. عناوين كتابهاي او عبارتند از:

اكولوژي و تاكسو نومي گونه هاي فوزاريوم ، جهاد دانشگاهي مشهد

بيماري هاي گياهي ناشي از گونه هاي فوزاريوم ، جهاد دانشگاهي مشهد 

نترل بيماريهاي باغي و زراعي ، جهاد دانشگاهي مشهد

پرورش گوجه فرنگي ، جهاد دانشگاهي مشهد،1378  

بادام ( از كاشت تا برداشت )، جهاد دانشگاهي مشهد، 1377 

آب و هوا و عملكرد گياهان زراعي، جهاد دانشگاهي مشهد ، 1379

اصول قارچ شناسی، جهاد دانشگاهی مشهد،1381

 

  خرید پستی مستقیم از انتشارات

 

 


درباره کتاب نظر بدهید


برگشت