کتاب برگزیده دانشجویی ۱۳۷۶

آشنایی با نظریه مجموعه های فازی

An Introduction to Fuzzy Set Theory

تألیف سید محمود طاهری - چاپ اول - سال 1375 - 216 صفحه -  شماره 138  - وزیری.

 

 

معرفی کتاب

نظریه مجموعه های فازی شاخه نسبتا جدیدی از ریاضیات است که مبدع آن پروفسور عسگرزاده دانشمند ایرانی تبار می باشد. این نظریه از زمان ارائه آن در سال 1965 تا کنون گسترش و تعمیق بسیاری در هر دو جنبه نظری و کاربردی یافته است. نظریه مجموعه فازی ابزارهایی فراهم می آورد که می توان به وسیله آنها نحوه استدلال وتصمیم گیری انسانی را صورت بندی ریاضی بخشید و از الگوهای ریاضی به دست آمده در زمینه های گوناگون علوم و تکنولوژی استفاده نمود.

کتاب حاضر که اولین کتاب تالیف شده به زبان فارسی در این مورد می باشد، مباحث اصلی و اساسی این نظریه را در بر دارد. افزون بر مطالب گسترده درباره مبانی نظریه مجموعه فازی، موضوعاتی مانند نظریه امکان، احتمال فازی، منطق فازی و استدلال تقریبی از جمله مباحثی است که در این کتاب مطرح شده اند. بیان ساده و ارائه مثالهای فراوان و توضیح درباره جنبه های کاربردی که در سراسر کتاب رعایت شده اند کمک می کند تا کتاب حتی برای کسانی که هیچ زمینه ایی درباره موضوع ندارند، جذاب و مفید باشد.

 

فهرست مطالب

پیشگفتار

فصل اول: مروری بر نظریه مجموعه های معمولی

فصل دوم: مجموعه های فازی، تعاریف و مفاهیم

فصل سوم: درباره عملگرهای مربوط به اجتماع و اشتراک و متمم

فصل چهارم: اصل گسترش و اعداد فازی

فصل پنجم: رابطه های فازی

فصل ششم: مبانی نظریه امکان

فصل هفتم: احتمال فازی

فصل هشتم: منطق فازی و استدلال تقریبی

منابع و مراجع

فهرست موضوعی

 

درباره مولف

ادکتر سید محمود طاهری در سال 1344 متولد شد. او کارشناسی رشته آمار را در سال 1367 از دانشگاه فردوسی مشهد دریافت کرد. سپس موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد آمار از همین دانشگاه در 1370 شد. سرانجام در سال 1378 درجه دکتری آمار - ریاضی را از دانشگاه شیراز به دست آورد. وی از سال 1372 به عنوان عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان مشغول فعالیتهای آموزشی شده است. علاوه بر این او در زمینه تحقیق و پژوهش کارهای ارزشمندی ارائه داده است که کتاب آشنایی با نظریه مجموعه های فازی او به عنوان کتاب برگزیده دانشجویی سال 1376 معرفی شد. دکتر طاهری در زمینه آمار و ریاضی مقالات فراوانی به زبانهای فارسی و انگلیسی نگاشته است که در نشریاتی مانند Metrica، اندیشه آماری، پیک ریاضی، گلچین ریاضی و ... به چاپ رسیده اند.

 

 

 

 

  خرید پستی مستقیم از انتشارات

 

 

 

درباره کتاب نظر بدهید


برگشت